150-річчя утворення першого споживчого товариства

18 Листопад 2016
 18 Листопада, 2016

16 листопада 2016 року відбулося урочисте засідання правління  спілки споживчих товариств Чернівецької області з нагоди відзначення 150-річчя утворення першого споживчого товариства в Україні.

На засідання правління були запрошені голови правлінь і головні бухгалтера районних кооперативних організацій, керівники підприємств облспоживспілки,  ветерани споживчої кооперації, працівники апарату споживспілки.

Jpeg

З доповіддю  про історичне минуле та сьогодення  споживчої кооперації перед присутніми  виступив голова правління спілки  споживчих товариств Чернівецької  області Данило Михайлович Филипчук.

Зокрема, в доповіді було відмічено, що кооперація належить до скарбниці видатних надбань людства на шляху пошуку справедливого і досконалого громадянського суспільства. Вона успішно витримала випробування часом і довела свою життєздатність в умовах різких суспільно-політичних формацій і типів економіки. Нині, в епоху ринково орієнтованих національних економік, коли держави зменшують своє безпосереднє втручання у більшість сфер діяльності людини і суб`єктів господарювання, що неодмінно приводить до значної диференціації суспільного життя, кооперативна ідея широко використовується в сучасних концепціях і програмах суспільного розвитку для продуктивної активізації людського фактора на макро- і мікроекономічному рівнях.

Jpeg

Принципи Рочдельських піонерів, одних із родоначальників  коооперативного руху, залишаються актуальними і сьогодні.

Кооперація в Україні виникла і почала розвиватися в середині 60-х років ХIХ сторіччя. Першим споживчим товариством в Україні із затвердженим 6 жовтня 1866 року статутом було Харківське товариство, організоване за ініціативою професорів Харківського університету.   Рівно через два роки – 6 жовтня 1868 року – було затверджено статут Київського споживчого товариства, заснованого також науковцями та громадськими діячами. Протягом наступних чотирьох років на Україні виникло 17 міських споживчих товариств, заснованих жителями Києва, Харкова, Одеси, Миколаєва, Катеринослава, Полтави, Балти, Бердянська, Борзни, Ізюма та інших міст.

На Буковині кооперативний рух почав розвиватись в кінці 19-го століття. Перші спілки споживчих кооперативів були створені в Чернівецькому та Хотинському повітах, а згодом – на Кіцманщині та Заставнівському районі. У 1913 році в нашому краї налічувалось вже понад 200 споживчих кооперативів. Фундаторами кооперативного руху на Буковині були професор Чернівецького університету Степан Смаль-Стоцький та громадський діяч Лев Когут.

Чернівецька обласна спілка споживчих товариств була створена в 1940 році і об`єднала в той час  202 споживчих товариства та 4 цукрових кооперативи.

Найбільшого розвитку споживча кооперація України досягла на кінець шістдесятих, початок сімдесятих років.

На історичному шляху свого розвитку і становлення споживча кооперація пройшла через різні труднощі і негаразди. Їй доводилося постійно долати усілякі випробування на виживання та існування взагалі.  Однак, незважаючи на різні обмеження діяльності, політичний і економічний диктат з боку держави, споживчій кооперації в Україні вдалося вистояти і зберегти основну суть і риси громадсько-господарської організації.

Сьогодні Чернівецька споживспілка – багатогалузевий господарський комплекс, обслуговуючий понад півмільйона сільського населення області. Основними галузями діяльності є торгівля, ресторанне господарство, виробництво, заготівлі, платні послуги. Питома вага роздрібного товарообороту споживчої кооперації в товарообороті сільської місцевості сягає 50%.

 Збережено організаційну структуру обласної спілки.

Понад 30 наших працівників та пайовиків достойно представляють споживчу кооперацію області в органах державної влади та місцевого самоврядування, обрані депутатами Рад різних рівнів. З них 2 обрано депутатами Чернівецької обласної Ради. 

Найбільші продажі забезпечують Сторожинецька райспоживспілка (голова правління Гладкий В.П.), Хотинська (голова правління Мандзюк Т.І.) Кіцманська (Скорейко О.О.) та інші.

Серед споживчих товариств лідируючі позиції за обсягами реалізації товарів продовжують утримувати Вашківецьке споживче товариство – голова правління, депутат обласної Ради Шевчук Іван Васильович, Велико-Кучурівського – голова правління, депутат Сторожинецької районної Ради – Цікал Ганна Іванівна, Старо-Жадівського ССТ – голова правління Савчук Ілля Петрович, Кельменецького – голова правління Єременко Лариса Сергіївна, Сторожинецького міського споживчого товариства – голова правління Павлусик Григорій Павлович, Хотинського – голова правління Єлаш Віталій Васильович та ряду інших.

Дбаючи про майбутнє системи, її розвиток, широко  впроваджуються інформаційні технології в систему управління бізнес-процесами. 

Стрімкий розвиток новітніх технологій у сфері торгівлі, ресторанного господарства та інших галузях потребують постійного оновлення знань.

Для цього постійно  проводиться обмін досвідом, підвищується кваліфікація наших працівників, удосконалюється їх професійна майстерність.

Jpeg

З привітальним словом та баченням перспективи подальшого розвитку споживчої кооперації області перед присутніми виступив член правління, директор Чернівецького кооперативного  економіко-правового коледжу Кошкаров С.А.

Jpeg

Про важливість споживчої коопераціїї в житті громад у своєму виступі  сказав голова правління  Вашківецького споживчого товариства  Вижницької райспоживспілки, депутат Чернівецької облради Шевчук Іван Васильович.

JpegЗ вітанням до присутніх звернувся Почесний голова облспоживспілки Чебан М.І. 

У цей святковий день ми вшановували  працівників системи, а також наших ветеранів, котрі не один десяток років трудового життя віддали розбудові споживчої кооперації області. Перебуваючи на заслуженому відпочинку, вони не поривають зв’язків з колективами, в яких пройшла їхня молодість, де вони отримали трудовий гарт.

Особливі слова вдячності і низький уклін ветеранам споживчої кооперації: Чебану Михайлу Іллічу – Почесному голові правління облспоживспілки, Тащуку Нектарію Іллічу, Макаловському Ярославу Івановичу, Гаврилюку Василю Михайловичу, Стефанюку Леоніду Миколайовичу, Шевчук Любові Василівні –  та багатьом іншим справжнім патріотам – славним ветеранам сільських, районних, обласної кооперативних організацій і підприємств.

За сумлінну багаторічну працю дякуємо ветеранам праці, молодим кооператорам, працівникам системи, всім тим, які глибоко розуміють завдання, що нині стоять перед споживчою кооперацією і роблять все від них залежне аби успішно їх виконувати.

У відповідності до постанов Правління Укркоопспілки  і  ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України,  правління спілки споживчих товариств області та обласної профспілкової організації кращі працівники системи, ветерани кооперації нагороджені Почесними грамотами  та Грамотами. 

Jpeg

Нагородження Почесною грамотою правління  споживспілки  Чернівецької  області голови правління Кіцманської райспоживспілки Скорейка О.О.

Jpeg

Нагородження Почесною грамотою правління  споживспілки  Чернівецької  області головного бухгалтера Сокирянського райспоживтовариства Лозової М.В.

Jpeg

Нагородження Грамотою правління  споживспілки  Чернівецької  області ветерана споживчої  кооперації  Тащука Нектарія Ілліча.

Jpeg

Нагородження Грамотою правління  споживспілки  Чернівецької  області ветерана споживчої  кооперації  Стефанюка Леоніда Миколайовича

Jpeg

А голова правління Новоселицької  РСС Чубрей Інна Василівна нагороджена почесною  трудовою відзнакою «Знак пошани» Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств (Укркоопспілки).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *