15 лютого 2024 року відбувся ІV-ий з’їзд спілки споживчих товариств Чернівецької області на якому розглядалося питання роботи системи за 2019-2023 роки та завдання щодо підвищення ефективності господарювання. Зі звітом правління обласної споживспілки виступив його голова Данило Филипчук.
Він зокрема сказав, що діяльність споживспілки, районних кооперативних організацій, споживчих товариств була скорегована відповідно до викликів, спричинених пандемією та російською агресією проти України. Та при всіх складностях кооперативна громада довела свою стійкість, активність та відповідальність перед населенням краю. З’їзд вінчає етап складної і напруженої роботи і тут повною мірою проявилися злагоджені дії кооператорів Буковини, про що йшлося під час звітно-виборної компанії органів управління і контролю . Підприємства та організації системи зберегли тенденцію розвитку та зміцнення фінансового стану, забезпечили рентабельну роботу, приріст обсягів діяльності в усіх галузях та всіма господарюючими суб’єктами.
На сьогоднішній день споживча кооперація Буковини залишається потужним господарським комплексом,- підкреслив Данило Филипчук,- який об’єднує близько восьми тисяч членів споживчих товариств, понад 500 закладів торгівлі і громадського харчування, оптові бази, хлібокомбінат, кооперативний фаховий коледж. В системі збережені всі універмаги, торгові центри, практично всі магазини у містах та великих населених пунктах. Всі вони залучені до господарської діяльності. Система споживчої кооперації забезпечує товарами понад півмільйона сільського населення області. Загальний товарооборот за звітний період зріс майже вдвічі.
Особливий наголос в доповіді робився на технічному переоснащенні торгових підприємств, забезпечення торгово-облікових операцій програмним продуктом, підвищення якості управління товарними ресурсами за для підвищення ефективності галузі. Нині комп’ютеризовані 34 магазини і ця робота продовжується. В цих закладах обсяги продажу товарів більші в рази від тих, де програмного забезпечення не має.
Так склалося, зазначалося в доповіді, що свого часу частина торговельної мережі була передана у позасистемну оренду. Це має пояснення, адже й сьогодні орендна плата займає значну питому вагу у валових доходах системи. Однак зараз ця практика припиняється, а споживчі товариства налаштовані на здійснення власної торгівельної діяльності..
Активно на з’їзді обговорювалося питання перспективи діяльності галузі ресторанного господарства, яка серйозна представлена на споживчому ринку чималою кількістю закладів, кондитерських цехів. Починаючи з 2020 року в силу низки відомих об’єктивних причин, ресторанне господарство в області зазнало суттєвих втрат обсягів діяльності. Проте зі слів доповідача стало зрозуміло, що в тих підприємствах та організаціях, де було якісно налагоджено виробництво власної продукції, кондитерське виробництво забезпечено приріст обсягів. Прикладами добре налагодженої роботи відзначалися кондитерські цехи: Сторожинецької райспоживспілки, села Ставчани та ресторану «Блек – Хауз» Кіцманської райспоживспілки, ресторану «Дністер» Хотинської райспоживспілки, «Горянка» – Путильського райст, «Чічері» та « Кучері» споживчого товариства «РВК-Інвест» м.Чернівці, кафе «Мрія» села Панки згаданої Сторожинецької райспоживспілки, магазину «Кулінарія» Новоселицької райспоживспілки, піцерій селищ Глибока, Кельменці, міста Сторожинця. У великих маркетах працюють міні-пекарні, які покривають до 10 відсотків їх товарообороту.
Майбутнє кооперативної галузі ресторанного господарства за адаптованим під запити ринку власним виробництвом, – наголосив Данило Филипчук,- організацією роботи міні- цехів напівфабрикатів,переробки риби і м’яса, реалізацією м’ясопродукції, відкриттям закладів здорового харчування, піцерій, кав’ярень, розвитком крафтового виробництва, відновлення роботи відділів та магазинів «Кулінарія», організацією кейтерингового обслуговування тощо. І мова тут не про значні капіталовкладення у галузь, а про ефективне використання діючих цехів, кухонь закладів харчування і т.д. Дуже важливо максимально ефективно використовувати наявні потужності для виробництва власної продукції та її постачання в роздрібну торгову мережу.
В системі ефективно працює Вашківецький хлібокомбінат Вижницької райспоживспілки, яким у звітному періоді вироблено понад дві тисячі тонн хлібобулочних і кондитерських виробів майже на 45 млн.грн, або на 77 відсотків більше, від попереднього звітного періоду. Підприємство витримує жорстку конкуренцію на ринку виробників хліба та має перспективи для подальшого розвитку.
Неабияку частку у валових доходах системи займають платні послуги, яких реалізовано у звітному періоді на понад 200 млн.грн, що на 83 відсотки більше від попереднього п’ятиріччя.
Впродовж останніх років між районними кооперативними організаціями продовжувалася здорова конкуренція і негласне змагання з приводу того,хто краще і більше осучаснить торговельних закладів та інших об’єктів кооперативної інфраструктури. І це дало позитивні результати. В розвиток маттехбази інвестовано понад 31 млн.грн і ще стільки ж внутрісистемними підприємцями. Найбільше в розвиток вклали Сторожинецька, Глибоцька, Кіцманська та Новоселицька райспоживспілки, Сокирянське райст. Якби не війна, то суми інвестованих коштів були б значно більшими, наголошувалося в доповіді. До конкурентного стану приведено більшість наявної матеріально-технічної бази. Завдяки цілеспрямованим інвестиціям протягом п’яти останніх років вдалося наростити майнові активи. Балансова вартість основних засобів зросла на 9%. На з’їзді наголошувалося, що правлінням райспоживспілок, споживчих товариств варто вивчати питання будівництва нових невеличких за площею магазинів, які розташовувати на вільних земельних ділянках. Чимало у звітній доповіді говорилося про продовження впровадження елементів фірмового стилю, оформлення торгових закладів відповідно до вимог кооперативного Бренду. В системі продовжувалася робота щодо виконання вимог Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», що дало поштовх наведенню порядку в торговельних і виробничих підприємствах, створенню належних умов виробництва і продажу товарів.
Окремо доповідач зупинився на необхідності активної участі кооперації області в проекті «В єдності сила!» за для використання національного кооперативного потенціалу, покращення умов співпраці з постачальниками товарів, продемострувати єдність кооперації.
Весь комплекс заходів по збільшенню обсягів діяльності системи, розширенню її присутності на місцевому споживчому ринку дозволив кооператорам напрацювати протягом звітного періоду 42 млн.грн прибутків, що на 10 млн.грн більше до попереднього звітного періоду. Власний капітал системи зріс на 24 млн.грн і складає 132 млн.грн, в тому числі в обороті – 28 млн.грн. В цілому по споживспілці оборотні активи у два рази покривають поточні зобов’язання. До бюджету та позабюджетних фондів за цей період сплачено 152 млн.грн різних податків і зборів, що на третину більше від попереднього п’ятиріччя. Регулярно споживчі товариства нараховують дивіденди своїм членам. Рентабельна робота господарюючих суб’єктів сприяє покращенню соціального захисту кооператорів, державних соціальних стандартів, своєчасній виплаті заробітної плати, яка зросла вдвічі.
Окремо доповідач зупинився на роботі кооперативного фахового коледжу, який регулярно покращує якість освітніх послуг, залишається одним з лідерів за обсягами прийому на навчання та загальним контингентом студентів серед коледжів системи Укркоопспілки.
З перших днів широкомасштабного вторгнення росії на українські землі кооператори області активно надають допомогу ЗСУ, волонтерським організаціям та тимчасово-переміщеним особам. На фронт відправлено три автомобілі, ще на один були зібрані та переказані кошти. Всього надано допомоги збройним силам на суму біля 4 млн.грн. Для потреб військових протягом року безкоштовно надавалося приміщення та територія дитячого оздоровчого табору. У гуртожитках коледжу було розміщено 95 внутрішньо-переміщених осіб. Кожний кооператор, студент бере посильну участь у допомозі ЗСУ. За що їм усім щира подяка.
Зі звітом ревізійної комісії виступив її голова Ян Гонтовюк.
З обговорених питань з’їзд прийняв відповідні рішення, визначив важливі завдання діяльності системи на 2024-2028 роки.
З’їзд обрав новий склад Ради та ревізійної комісії обласної споживспілки.
На перших чергових зборах Ради було обрано новий склад правління споживспілки та голову. Ним став Данило Филипчук, а головою ревкомісії – Ян Гонтовюк. Рада також обрала делегатів на ІV з’їзд Укркоопспілки, розглянула низку інших статутних питань.
В роботі ІV з’їзду споживчої кооперації Буковини взяв участь і виступив заступник голови правління Укркоопспілки Олег Лясковець.
Коментарі:
0