28 Лютий 2025

Коментарі:

0
 28 Лютого, 2025
 0
Категорії: Новини

З позитивною динамікою

25 лютого 2025 року відбулися ІІ збори Ради  спілки споживчих товариств Чернівецької області ІУ скликання, які  завершили звітну кампанію органів управління та контролю споживчої кооперації Буковини.

Зі звітом правління обласної споживспілки “Про господарсько-фінансову діяльність у 2024 році та основні напрями економічного і соціального розвитку споживчої кооперації області у 2025 році” , виступив її  голова Данило Филипчук. Він зокрема зазначив, що попри складні умови, в яких жила та працювала країна, Буковина залишалася поза безпосереднім впливом бойових дій, що дало змогу активно займатися основною своєю справою – розвивати багатогалузеве господарство, забезпечувати його  економічну стійкість і надавати посильну допомогу збройним силам України. Далі у доповіді правління споживспілки представило ключові показники, визначило виклики та намітило перспективи подальшої економічної діяльності. Як зазначалося, підприємства та організації системи забезпечили прибуткову роботу, домоглися зростання власного капіталу, в тому числі обігових коштів, інвестицій в необоротні активи та покращили ліквідність значної кількості підприємств, сплативши при цьому державі значно більше податків та зборів. Так, за звітний період системою отримано 10,8 млн.грн прибутків, найбільша питома вага в яких Сокирянського райспоживтовариства, Кельменецької, Сторожинецької, Вижницької, Кіцманської райспоживспілок. Рентабельно працювали всі галузі та суб’єкти господарювання. Власний капітал системи зріс на п’ять млн.грн та складає 137 млн.грн, в тому числі в обороті – 30 млн.грн. В цілому по споживспілці оборотні активи районних кооперативних організацій у два рази покривають поточні зобов’язання.

Як підкреслив доповідач, за минулий рік кооперативними суб’єктами сплачено до бюджету та позабюджетних фондів 40 млн.грн різних податків і зборів, що на 5 млн.грн більше, ніж позаторік. На 14 відсотків виросли і валові доходи кооперативних організацій і підприємств. Найбільших темпів приросту доходів демонстрували Сокирянське райст, Сторожинецька, Кельменецька та Кіцманська райспоживспілки. Надійним джерелом доходів стала оренда основних засобів, які не задіяні в господарській діяльності і їх сума збільшилася на 8,6 млн.грн. У звітному періоді уточнено кількість членів та асоційованих членів споживчих товариств. Від розподілу прибутків 467 тисяч гривень спрямовано виплат пайовикам.

У доповіді було дано глибокий аналіз діяльності кожної галузі. Так, у 2024 році обсяг загального роздрібного товарообороту зріс на 3,1 %, товарооборот торгової мережі – на 2,1%, ресторанного господарства – на 12,6%, в тому числі на 14 відсотків зросло виробництво власної продукції ресторанного господарства. На 6,6% збільшив обсяги виробництва Вашківський хлібокомбінат Вижницької райспоживспілки, на 16,9% зросли обсяги наданих послуг по системі. Активно займаються організацією торгівлі у Кельменецькій, Новоселицькій райспоживспілках, Великокучурівському та Вашківському споживчих товариствах, товаристві “Рітейл кооп”, які постійно розширюють та оновлюють асортимент, збільшують обсяги продаж.

Данило Филипчук загострив увагу членів Ради на роботі галузі ресторанного господарства, яка  за останній час переживає своєрідний період турбулентності: спершу пандемія, тепер війна. Дефіцит кадрів через міграцію, фінансова нестабільність, інфляція, ускладнення логістики та запровадження комендантсської години – це далеко не повний перелік перешкод на шляху розвитку галузі. До всього ж кафе, ресторани – це індустрія дозвілля, і вона сьогодні вже точно не перебуває на першому місці серед найнеобхіднішого для українців. Водночас у нинішніх умовах в галузі активізувалися нові тенденції, зокрема, збереження попиту на домашню їжу, фастфуд, напівфабрикати та швидкий відпочинок у закладах громадського харчування, кейтерингове обслуговування тощо. У доповіді окремо йшлося про  необхідність більш ефективно використовувати потужності ресторанного господарства для виробництва власної продукції, розширювати її асортимент і збільшувати обсяги виробництва. Як приклад, Данило Филипчук назвав роботу сільського кафе с.Ставчани, де виробляють понад 20 видів кондитерських, здобно-булочних та кулінарних виробів. В ресторані міста Хотина збережено виробництво напівфабрикатів та кейтерингове обслуговування. Продовжують обслуговувати відвідувачів ресторани “Горянка” в Путилі, “Блек-хауз” у Кіцмані, кафе “Карпатські барви” у Вижниці, “Дністер” – у Хотині, “Мрія” в селі Панка, “Українські страви” у Новоселиці, піцерія селища Глибока та низка інших підприємств. Успішно функціонують  магазин “Кулінарія”, кафе “Буковинка”  у Новоселиці, де реалізуються кулінарні вироби, продукція кондитерського цеху. Як зазначив доповідач, ці приклади демонструють перспективи подальшого розвитку галузі, в тому числі і для власного виробництва.

Окремим розділом в доповіді йшлося про активізацію роботи з  розвитку матеріально-технічної бази галузей діяльності. За минулий рік інвестиційний пакет споживспілки склав понад 20 млн.грн. Найбільше інвестували у розвиток Сторожинецька, Кельменецька, Заставнівська , Вижницька райспоживспілки та Сокирянське райст. Проведено ремонти у понад 40 будівлях, у десятках крамниць придбано сучасне торгово-технологічне  та холодильне обладнання, а також інвертори та генератори. Продовжено  роботи по створенню комфортних умов для покупців  з обмеженими можливостями із встановленням пандусів, поручнів. У Вашківецькому маркеті для цієї категорії відвідувачів встановлений спеціальний підйомний механізм. З позасистемної оренди повернули крамницю в селі Звенячин, де тепер функціонує сучасний маркет. Відповідні інвестиції спрямовано  у Вашківецький хлібокомбінат. У Сокирянах, Сторожинці, Кельменці коштами кооператорів відремонтовано п’ять укриттів, які забезпечили освітленням, вентиляцією, необхідними санітарними умовами, протипожежною сигналізацією на що було витрачено понад 600 тисяч гривень. Понад 720 тисяч гривень інвестовано у ремонт матеріально-технічної бази кооперативного коледжу. Рада рекомендувала кооперативним суб’єктам господарювання прискорити реновації коопунівермагів з яких зробити сучасні торгівельні центри і залучити ширше коло підприємців для оренди основних засобів. На жаль, лише Сторожинецька райспоживспілка та Путильське райст провели модернізацію універмагів, решта обмежуються поточними ремонтами. Впродовж звітного року підприємствам системи доводилося працювати в умовах відсутності електроенергії, тож більшість придбали генератори, інвертори та інші енергоустановки. В окремих районах розпочалася робота з впровадження відновлювальної електроенергії. Так, встановлені сонячні панелі у Вашківецькому маркеті, на трьох об’єктах Сторожинецької райспоживспілки. Розрахункова окупність цих інвестицій на рівні 3-4 років.

Предметна увага на Раді була приділена проблематиці кадрового потенціалу. Середня чисельність працівників зменшилася на сім відсотків. Причин тут багато, підкреслював доповідач, окремі працівники пішли на заслужений відпочинок, дехто виїхав за кордон. Проте правління обласної споживспілки продовжує активно навчати окремі категорії спеціалістів, підвищувати їх професійний рівень, активізувалася робота з вивчення передового досвіду, організації виїзних семінарів. Продовжував надавати освітні послуги кооперативний коледж. Під час минулорічної вступної кампанії на навчання у коледж поступило 450 молодих людей. Це четвертий показник серед усіх  закладів освіти системи споживчої кооперації України. Важливим фактором для якісного кадрового забезпечення є гідна оплата праці та соціальний захист працівників. У минулому році середня зарплата штатних працівників зросла на 20 відсотків і склала 13 тисяч гривень. Окремо на Раді йшлося про тижневик “Вісті…”, адже як зазначалося у доповіді, виступах членів Ради, на сьогодні газета залишається  чи не єдиним джерелом інформації з  життя споживчої кооперації, мотивує кожного кооператора вивчати новий досвід, ставити перед собою нові завдання, розробляти нові проекти.

У звітному періоді система продовжувала надавати значну фінансову  гуманітарну допомогу ЗСУ та переміщеним особам. Данило Филипчук щиро подякував всім кооператорам за високу моральні якості та патріотизм у підтримці  українського війська. Він також нагадав членам Ради, що 2025 рік проголошений ООН Міжнародним роком кооперативів, то ж потрібно працювати на заохочення громад до підтримки кооперативних ініціатив, демонструвати успіх кооперативного способу господарювання.

Рада також розглянула низку інших статутних питань обласної споживспілки та прийняла по всіх окремі рішення. В обговоренні доповідей участь голова правління Сторожинецької райспоживспілки Василь Гладкий, директор Чернівецького кооперативного фахового коледжу економіки і права Степан Кошкаров, головний юрисконсульт обласної споживспілки Ірина Малишева.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *